Facebook

Mješoviti zbor

Četvrtkom i petkom u 20.00 sati.

"Blago Vama, jer tko pjeva duplo moli" (hrvatska uzrečica)

Tradicionalna 15. smotra hrvatskih crkvenih zborova u Njemačkoj održana je u subotu 17. studenoga u dvorani Salesianum u Münchenu, u organizaciji Hrvatskoga dušobrižničkog ureda iz Frankfurta na Majni i Hrvatske katoličke misije (HKM) München. Na smotri je nastupilo sedamnaest zborova odraslih iz hrvatskih katoličkih misija i zajednica (HKZ) u Njemačkoj.

 Prilog: Popis sudionika i pjesama (pdf format)

Prije smotre bila je Služba riječi u organizaciji HKM München, a sve je na početku pozdravio njezin voditelj fra Boris Čarić pritom istaknuvši: „Dolazak u München sedamnaest zborova iz hrvatskih katoličkih misija i zajednica iz Njemačke s oko 600 pjevačica i pjevača dokaz je koliko je ovo značajan događaj za sve hrvatske misije i zajednice u Njemačkoj i predstavlja nesebično djelovanje na slavu Gospodnju“, kazao je zahvalivši svima koji su uložili veliki trud i pružili pomoć oko organizacije smotre. Ujedno je izmolio prigodnu molitvu za slobodu Hrvatske, oslobođenje hrvatskih generala te za sve poginule u Domovinskom ratu, poglavito u Vukovaru i Skabrnji. U Službi riječi sudjelovali su o. Čarić, Lidija Papković i Milan Terzić te misijski zbor mladih i misijska ženska vokalna skupina „Lira“ pod vodstvom s. Nikoline Bilić i ravnanjem Julije Jurković.

Prije smotre u ime misijskog vijeća govorio je Dinko Josip Grgić koji je ujedno predstavio djelovanje HKM München. Pročitane su i prigodne pismene riječi ravnatelja dušobrižništva katolika drugih materinskih jezika Njemačke biskupske konferencije Stefana Schohea, ravnatelja dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu fra Josipa Bebića i konzula Generalnog konzulata RH iz Münchena Ante Jovića. Smotru je uz prigodnu riječ otvorio delegat za hrvatsku pastvu u Njemačkoj vlč. Ivica Komadina, koji je kazao kako se smotra po prvi put organizira u glavnom gradu Bavarske. „Ovo je posebna godina. Papa Benedikt XVI. proglasio je Godinu vjere o 50. obljetnici početka Drugoga vatikanskog sabora.“ Zahvalio je svim pjevačicama i pjevačima, dirigentima i dirigenticama, orguljašima i orguljašicama koji svojim pjevanjem uljepšavaju liturgijska slavlja u hrvatskim katoličkim misijama i zajednicama u Njemačkoj. Tijekom smotre došao je i prelat Josef Obermaier koji je okupljenima prenio pozdrave nadbiskupa Münchena i Freisinga kardinala Reinharda Marxa. Ujedno je istaknuo važnost crkvenog pjevanja kazavši kako onaj tko pjeva dvostruko moli.

Prvi je nastupio zbor HKM München skladbama „Ovo je moje tijelo“ (Š. Marović) i „Nek’ bude mir“ (obrada F.  J. Walter). Svirala je s. Nikolina Bilić - voditeljica zbora, a zborom je ravnala Julija Jurković. Zbor HKM Augsburg  izveo je skladbe „Gospe ribara težaka“ (N. Krpetić) i „Isus zove, dođite“ (s. I. Azinović). Svirala je  s. Verica Grabovac - voditeljica zbora, a zborom je ravnala s. Marta Barišić. Zbor HKM Dortmund izveo je „Jesu dulcis memoria“ (G. P. da Palestrina, obrada K. Veselić) i „Kad se Isus ditić u Betlem porodi“ (Pučka / J. Ćaleta). Zborom je ravnao Krešimir Veselić - voditelj zbora. Zbor HKM Düsseldorf izveo je skladbe „Bože moj, što je jutro” (Negro spiritual) i „Ave Maria” (I. pl. Zajc. Svirao je i zborom ravnao Frano Milić - voditelj zbora. Zbor HKZ Esslingen izveo je skladbe „Poslušajte svi sada“ (R. Matz) i „Pjesma mome selu“ (F. Dugan). Zborom je ravnao Ivan Ivanković - voditelj zbora. Zbor HKM Frankfurt izveo je skladbe „Svrši stopi moje” (K. Odak) i „Magnificat” (L. Perossi). Svirao je Lovro Ivošević, a zborom je ravnala s. Pavlimira Šimunović - voditeljica zbora. Zbor HKM Köln izveo je skladbe „Stvoreni za nebo“ (M. Žuvela) i „Znak pobjede“ (M. Žuvela). Svirao je Marko Boćek, a zborom je ravanala Vlatka Linarić - voditeljica zbora. Zbor HKZ Ludwigsburg izveo je skladbe „Sav raj te slavi“ (B. Sokol) i „Tebe tražim“ (A. Mateljan, Š. Marović). Svirala je Matilda Peter, a zborom je ravnala Ana Madunić - voditeljica zbora. Zbor HKM Main-Taunus/Hochtaunus izveo je skladbe „Zaštito Majko“ (Š. Marović) i „Blagoslovi, Gospode“ (A. Mateljan, Š. Marović). Svirao je Hrvoje Barnjak, a zborom je ravnala s. Magdalena Višić - voditeljica zbora. Zbor HKM Mannheim izveo je skladbe „Laudate Dominum“ (A. Klobučar) i „Prinesi Bogu“ (M. Lešćan). Svirala je i dirigirala Magdalena Ferenčina - voditeljica zbora. Zbor HKM Mittelbaden (Pforzheim-Bruchsal-Karlsruhe) izveo je skladbe „Zdravo, Djevo čista“ (I. Žan) i „Adeste fideles“ (J. F. Wade, F. Silcher). Svirao je Tin Spajić, a zborom je ravnao Dominik Spajić - voditelj zbora. Zbor HKM Nürnberg izveo je skladbe „Pjevaj hvale, Magdaleno“ (Cithara octochorda) i „Laudate Deum“ (Henry Purcell). Svirala je i zborom ravnala Elizabeta Bilić - voditeljica zbora. Zbor HKM Rosenheim izveo je skladbe „Gospode, primi“ (o. S. Golenić) i „Pjevajte Gospodinu“ (o. T. Grgat, Lj. Stipišić – Delmata). Zborom je ravnao Mirko Kapetanović - voditelj zbora. Zbor HKZ Sindelingen izveo je skladbe „Molitva“ (L. v. Beethoven) i „Presveta Krvi“ (S. Matijanić, B. Sprenger). Svirala je s. Bernadeta Tomić - voditeljica zbora, a zborom je ravnala Beate Šoljan. Zbor HKZ Stuttgart Centar izveo je skladbe „O pruži, mila, ruke“ (V. Novak) i „Ja se u Tvoju dobrotu uzdam“ (Š. Marović). Voditeljica zbora je Marija Žulj koja je ravnala zborom, a svirao je Mile Herceg. Zbor HKZ Stuttgart-Bad Cannstatt izveo je skladbe “Ave Maria” (F.  X. Engelhardt) i “O spase roda ljudskoga” (P. Crnkovački). Zborom je ravnala Ursa Vukman, a svirao je Ivan Bošnjak - voditelj zbora. Zbor  HKM Wiesbaden izveo je sklade „Pjevajte Gospodinu“ (P. Wagner) i „Gospod Bog je pastir moj“ (A. Dvořak). Svirala je Nikolina Dedić, a zborom je ravnala s. Auksilija Milić - voditeljica zbora.

Na kraju su delegat vlč. Ivica Komadina i prelat Josef Obermaier predstavnicima zborova uručili spomenice i svijeće, koje je za tu prigodu svaku unikatno uresila s. Nikolina Bilić. Delegat vlč. Komadina je u znak zahvale prigodni dar uručio o. Čariću i s. Nikolini Bilić. Na kraju su članovi svih zborova otpjevali pjesmu „Laudate omnes gentes“, nakon čega su svi pozvani na domjenak. U zabavnom dijelu nastupila je klapa HKM München „Croatia“ i skupina „Novi ritam“. Kroz program je uspješno vodio stalni đakon u HKM München Mate Kutleša.

Tekst i snimka: Adolf Polegubić

Galerija 1 

Galerija 2 

 

Zborove animira i vodi s. Pavlimira Šimunović
Pozivamo sve uzraste vjernika koji vole crkveno pjevanje da se uključe u naše zborovre te da se prijave kod s. Pavlimire Šimunović!

 

Pretraživanje

Idi na vrh