Facebook

Susreti se održavaju zadnji ponedjeljak u mjesecu u 16.00 sati.

U Ponedjeljak, 3. 12. 2018. godine, stariji naše župe, koji se rdeovito sastaju svakog zadnjeg ponedjeljka u mjesecu, imali su svoj Adventski susret. Svaki njihov susret je obilježen zajedničkom temom, ovaj put tema je bila: „Priprava kroz Advent“, temu su pripremili i izložili kapelani, fra Kristijan i fra Ivan.
Na samom početku fra Kristijan je prikazao kratki filmić koji govri o važnosti donošenja dobrih odluka, jer za advent, kao i za svako vrijeme priprave, je bitno pred sebe staviti dobre odluke, koje će nas učiniti boljim ljudima. Nakon filmića fra Kristijan je izložio, u kratkim crtama, Advent kao vrijeme unutar liturgijske godine i same značajke tog vremena.


Tko ćena nam sve to bolje razjasniti nego sam naš Gospodin Isus Krist, a njegovu riječ čitamo u evanđelju. Stoga je fra Ivan pokušao razjasniti nedjeljno evanđelje (1. Nedjelje adventa godine C), gdje Isus govori o samoj biti Adventa. Isus nas u tom evanđelju koje je zapisao ev. Luka, želi staviti u poziciju svršetka ovog-trenutnog postojanja, jer s te pozicije jasnije uočavamo prolaznost i sve bezvrijednosti kojima često puta dajemo sve snage svoga ovozemaljskog života. Isus govoreći o svom drugom dolasku, stavlja pred nas katastrofalne slike, ali poziva čovjeka da i tada bude uzdignute glave, jer iznad svake katastrofe našega života, svakog zla koje nas zadesi u živoru, jest Bog – Isus, koji je pobijedio zlo. Koji u svojoj svemoći i milosrdnoj dobroti uvijek daje čovjeku ono najbolje. Ako je Bog za nas tko će protiv nas – kaže sv. Pavao. Zatim Isus u evanđelju donosi konkretne opomene s obzirom na stvari kojih se trbamo čuvati. To su s jedne strane proždrljivost i pijanstvo- ovozemaljske navezanosti i ovisnosti, a s druge strane životne brige. I jedno i drugo može čovjeku prouzrokovati zaborav Boga i zamračiti pogled prema budućem dolasku Sinu Čovječjeg. Stoga učenici trebaju bdjeti i moliti. To povezivanje budnosti s molitvom određuje narav i kvalitetu same budnosti. Naime, nakon opomena o proždrljivosti i pijanstvu, budnost o kojoj se odmah zatim govori jasno se odnosi na disciplinu i kontrolu nad tjelesnim nagonima. Budući da se takva budnost može ostvarivati i iz nereligioznih pobuda, Lukino povezivanje budnosti s molitvom ističe da se radi o stavu neprestane okrenutosti Bogu. Bdjeti i moliti znači biti u stalnoj pripravnosti za izravan susret sa Sinom Čovječjim. Oni koji imaju takav stav prema drugom Kristovu dolasku bit će sačuvani od svih nevolja i tjeskoba koje će zadesiti one koji u proždrljivosti i pijanstvu – ovozemaljskom navezanostima i ovisnostima, kao i životnim brigama, nemaju vremena posvetiti se budnosti i molitvi.
Susret smo priveli kraju adventskim pjesmama koje je predvodila s. Pavlimira, a na smom kraju sve je uljepšao naš guslar gosp. Jažo, koji je još jednom otpjevao pjesmu posvećenu časnim sestrama i njohovoj proslavi 50. obljetnice prisutnosti u našoj župi. Pjesma je prvi put izvedena na proslavi Nikolinja dva dana prije.
Ovaj prikaz je napisan da nam opiše jedan lijepo adventsko druženje starijih naše župe, ali još više za poticaj drugima, da se uključe u svaki budući susret.

Pretraživanje

Idi na vrh