Facebook

Susreti se održavaju zadnji ponedjeljak u mjesecu u 16.00 sati.

U okviru kooperacijskog projekta „skrb starijih osoba“ između hrvatske katoličke župe i socijalne službe Caritasa u Frankfurtu, 03.12.2012. održano je adventsko slavlje za starije osobe. Uz ugodno druženje, na kojem je bilo 70-tak starijih osoba, dramska sekcija, koja se također sastojala pretežno od starijih osoba dobi između 60 i 80 godina, izvela je igrokaz „Badnjak u Slavonskoj obitelji“.

Igrokazom je dočaran Badnjak, bogat raznim hrvatskim božićnim običajima: unošenjem slame u kuću, svečanog uređenja blagdanskog stola i odlaska na Polnoćku, te običaj sijanja pšenice na sv. Luciju, koji se sve do danas sačuvao kao simbol obnove života i plodnosti. I dok se običaj sijanja pšenice sačuvao, običaj rasprostiranja slame gotovo je i nestao. Unošenjem i rasprostiranjem slame u kuću, što je redovito činio glavni član obitelji čestitajući ukućanima: “Faljen Isus! Čestita vam bila badnja večer”, započeo bi blagdan Božića. Dok bi se slama rasprostirala po podu, pod stol, a ostatak slame bi se stavljao na stol i pokrivao stolnjakom, ostatak obitelji bi taj čin pratili pjevanjem božićnih pjesama. Nakon toga bi se djeca darivala suhim voćem.  Tako bi ukućani do polaska u crkvu sjedili na slami, pjevali, pričali i iščekivali dolazak Malog Božića.

Da bake i djedovi, premda u poodmakloj dobi, imaju još mnogo potencijala, pokazali su vješto u igrokazu, kojeg je uvježbala Jadranka Džeko. Svoju nadarenost i neumornost su izvođenjem božićnog sadržaj pokazali, počevši od najmlađih pa do najstarijih: Leon Džeko, Aleksandra Kuliš, Ana Marelja, Ema Žilić, Kristina Lekić, Željko Medvidović, Mara Hraste, Alojzije Jelić, Vinko Kocijan, Manda Jakšić i Katica Bralić.
Prekrasnu sliku svečanog stola okrunio je zbor djece (Anđeli) s izvedbom božićnih pjesama, koje je uvježbala s. Pavlimira Šimunović.
Nakon službenog programa slavlje se nastavilo pjevanjem adventskih i božićnih pjesama uz pratnju na gitari Zvonke Puljića. A zvuk slavonske pjesme i plesa je na harmonici dočarao Željko Medvidović. Za organizaciju cijelog slavlja su se pobrinule vrijedne ruke naših volontera: Antonije i Vesne Lažeta, Bernarde Oyntzen, Ivanke Puljić, Dragice Hermann i Slavke Vetter, na čemu im od srca zahvaljujemo.
Vjerujemo da su bake i djedovi radost tog poslijepodneva ponijeli svojim domovima i najdražima, praćeni snježnim pahuljicama “kao nekoć na Badnjak prije davno godina...”

                                    N.N.

Pretraživanje

Idi na vrh