Facebook

Susret obitelji u mjesecu ožujku, bio je predzadnjeg dana mjeseca (30.3.2019.), tema susreta je bila: „Što je zlo?“. Temu, kao i cijeli susret predvodio je fra Ivan uz asistenciju fra Željka i fra Kristijana, a cijeli susret je glazbeno popratila mlada obitelj Geljić-Viljušić.


Nakon kratke molitve i uvoda fra Ivan je započeo pitanjima: Što je zlo? Kako je nastalo zlo? Jeli Bog stvorio zlo?, Zašto Bog pripušta zlo? i Može li Bog uništiti zlo, ako može, zašto ga nije uništio? Svi prisutni su se tada podijelili u dvije grupe koje su dale svoja promišljanja potaknuta pitanjima, nakon čega je fra Ivan, prikazao kratki filmić o fizičkom i moralnom zlu, a potom odžao predavanje obuhvaćajući sve ove probleme.
Predavanje je krenulo od početka svega, od stavranja. Bog stvara neslobodne stvari (planete, zvijezde, more kopno, biljke…), koje se ponašaju prema zakonu koji je Bog utisnuo u njih, oni od njega ne odstupaju, tj. ne mogu svojevoljno slobodno činiti dobro, ali ne mogu ni griješiti, činiti zlo! Zatim stvara životinje, za koje se čini da imaju slobodu, ali ta sloboda je instiktivna, mogu je upotrijebiti za svoje preživljavanje ili naučena, ako nauče od nekog stvorenja koje je savršenije, npr. kada čovjek izdresira psa i nauči ga nekim radnjama, uz sve to opet ne može činit svojevoljno dobro ili zlo jer je ta njegova slobodna volja uvjetovana naučenim ili njegovim instiktom. Slično je i sa ljudskim tvorevinama, npr. robot, koji je programiran….
Jedina Božja stvorenja koja je Bog stvorio slobodna jesu Ljudi i iznad njih Anđeli. Oni imaju savjest, tj. moralni zakon spoznaje dobra i zla, imaju savjest i po svojoj slobodi mogu se odlučiti za dobro ili zlo.
Bog sve stavra na svoju sliku, on je dobar, stoga sve stavra dobro!!! Bog ne stvara zlo!!! Bog je dao Anđelima i Ljudima slobodu. Uz darovanu slobodu, neizbježno se stvorio i preduvjet za zlo. Jer onaj koji je slobodam može se odlučiti za jedno ili drugu. U toj mogućnosti slobodnog izbora rađa se u srcu najsavršenije stvorenih bića: samovolja, ambicije koje nisu dobre, buntovnost, krivi ponos….(zlo). Dakle, zlo nije stvorio Bog nego se ono rađa u slobodnu srcu. Znamo po palom anđelu, ocu zla, da ga Bog izbacuje iz svoje prisutnosti, to nam želi reći da Bog ne želi zlo, a kamoli da ga je stvorio.
Koliko god zlo zahvaćalo ljudsku slobodu, Bog je iznad, on je veći i jači od svakog zla. On u svojoj svemoći svako to zlo u konačnici pobjeđuje i pretvara u dobro (to je potkrijepljeno i pričom o bogatom čovjeku i njegovu najmlađem sinu, kojeg je ujela zmija…). Bog ne uništava zlo, jer je vezano uz slobodu. Zlo treba uništit onaj koji ga je i stvorio. Bog pripušta zlo, kako bi čovjek spoznao da je skrenuo s puta dobra, obratio se, ljubio - te iz ljubavi čineći dobra djela, slobodnom voljom, pobjeđivao zlo i ušao u ponovno zajedništvo s onim od kojega je stvoren, u vječno Dobro.
S kratkim produbljenjem svega izrečenog, završio je ovaj obiteljski susret uz zaključak, koji je bio prezentacija: „Dopis od Boga“, taj dopis nas poziva na zahvalnost Bogu, zahvalnost na svemu što nam je dao, jer ima i gorih stvari, ali nas je Bog od njih zaštitio…
Sve je dar Božji njegovu ljubljenom stvorenju - čovjeku, ako ga čovjek prima ponizna srca i u zahvalnosti, uvijek otvoren Božjem milosnom djelovanju i njegovoj svemoćnoj volji, Bog i ono zlo koje nas zadesi u ovozemaljskom životu, svojom dobrotom pretvara u dobro. Najsavršeniji primjer toga je Kristov Križ!!!

Pretraživanje

Idi na vrh