Facebook

Datum slavlja Sv. Potvrde

20. 06. 2015. u Katedrali sv. Bartolomeja

Potrebno za Sv. Potvrdu

KRIZMANIK/ICA

  • potvrda o sakramentu krštenja (ako nije kršten/a u našoj župi)
  • redovito pohađanje vjeronauka
  • redovito pohađanje sv. Mise

KUM/A

  • Potvrda za kumstvo (potvrda o primljenoj svetoj Krizmi)
  • Ukoliko je vjenčan/udana mora biti Crkveno vjenčanje
  • dostaviti potvrdu najkasnije mjesec dana prje slavlja sv. Potvrde

Zagrebački nadbiskup i metropolit kardinal Josip Bozanić pohodio je u subotu 2. lipnja Hrvatsku katoličku župu Oca Ante Antića u Frankfurtu na Majni i u toj je progodi podijelio sakramnet sv. potvrde, kojeg je primilo 109-ero djevojaka i mladića.
Svečano misno slavlje kardinal Bozanić je toga dana predvodio u katedrali Sv. Bartomeja u Frankfurtu u zajedništvu s pročelnikom Tiskovnog ureda Zagrebačke nadbiskupije vlč. Nedjeljkom Pintarićem, domaćim župnikom fra Petrom Klapežom i dušobrižnicima fra Markom Domazetom Lošom i fra Ivanom Čikarom.

Misnom slavlju pribivao je i generalni konzul Generalnog konzulata R. Hrvatske iz Frankfurta Josip Špoljarić. Oca kardinala i sve okupljene, poglavito krizmanike, njihove roditelje, djedove i bake te kumove i kume, na početku je pozdravio o. Klapež pritom sve potakviši neka čuvaju zajedništvo. „Drage krizmanice i krizmanici, vi ste mlada Crkva ove naše hrvatske katoličke župe u Frankfurtu. Danas ste spremni potvrditi vjeru svojih roditelja. Budite uvijek ponosni na svoj vjerski i nacionalni identitet, kojeg ste primili preko svojih roditelja. Dajte u svom životu prostora Duhu Svetom i uvijek ćete iznova doživljavati kako vas oplemenjuju plodovi Duha Svetoga“, kazao je o. Klapež. U ime krizmanica i krizmanika oca kardinala je pozdravio Ivan Čondić. Kardinal Bozanić je na početku istaknuo kako se Hrvati rado okupljaju u našim crkvama na misnom slavlju. Danas smo došli na posebno slavlje, slavlje sv. potvrde. Stoga na poseban način pozdravljam vas, dragi krizmanici. Dolazim iz Zagreba, glavnoga grada svim Hrvata i nosim vam pozdrave naše domovine, nosim vam blagoslov iz naše katedrale koja čuva zemne ostatke bl. Alojzija Stepinca. Neka ovo slavlje bude u znaku našeg i hrvatskog i vjerničkog zajedništva.“
Kardinal Bozanić je na početku propovijedi podsjetio na prošlogodišnji susret pape Benedikta XVI. s mladimia na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. „Mnogi su se divili onome što se tada tu dogodilo. Papa je bio tada s oko 50.000 mladih u Zagrebu, koji su slušali riječ Božju, zajedno molili i zajedno šutjeli. `Koga tražite?` - postavio je pitanje Papa mladima i odgovorio: `On koga vi tražite je vas prvi pronašao`. To vrijedi i za vas, dragi krizmanici, koji ste se danas ovako svečano okupili u ovoj katedrali. On je vas pronašao. Tko je to On? Isus Krist je pronašao tebe, svakoga od vas, svakoga od nas. Zato jer je On nas prvi pronašao, jer je došao k nama, mi smo sada ovdje. Naša vjera počinje susretom čovjeka i Boga. Svako od nas na razne načine susreće Boga. Zato ste željeli primiti sakrament sv. potvrde. Crkva ne bi postojala da Duh Sveti ne djeluje. Ni mi danas ne bismo bili ovdje okupljeni da Duh Sveti ne djeluje u Crkvi. Čovjek se može iznevjeriti, ali Bog drži svoju riječ. Upravo je to veličina sakramenta sv. potvrde – jamstvo sa strane Božje da će Bog po svom Duhu uvijek biti prisutan u našem životu. Danas u vrijeme globalizacije čovjek osjeća opasnost da postane beznačajan, onaj koji nikomu i ničemu ne pripada. Mi kao vjernici ponavljamo da pripadamo Bogu i kao takvi tako trebamo i živijeti. Pripadamo i Crkvi Katoličkoj, a danas smo ovdje u katedrali Katoličke Crkve jer je ovo naša crkva. Ovamo sam došao iz Zagreba kao hrvatski biskup. Mi slavimo ovu službu Božju na hrvatskom jeziku. To nam govori o još jednoj pripadnosti, da mi u Njemačkoj koji smo ovdje rođeni, koji dijelimo sve dobro i sve što dolazi od sredine, da mi imamo još jednu pripadnost, pripadnost svom hrvatskom narodu. Dobro je toga biti svjestan i to poštivati, jer je to znak našeg bogatstva. Pripadamo toj našoj zajednici koja je i vjernička i katolička i hrvatska“, kazao je kardinal Bozanić potaknuvši krizmanike neka se povezuju s Bogom po molitvi i svetoj misi kako bi mogli svoje zajedništvo čuvati i razvijajati.
„Hrvate katolike u Domovini, u Njemačkoj i u drugim zemljama sačuvala je nedjeljna sveta misa. Karakteristika vjernika katolika Hrvata je upravo ta da cijene nedjeljnu misu. Dragi krizmanici, ako želite živjeti to zajedništvo s Bogom potrebno je svake nedjelje dolaziti na svetu misu.“ Kadinal je ujedno podsjetio na prošlogodišnji Prvi nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji u Zagrebu, a i na ovogodišnji sedmi Svjetski susret obitelji, koji se od 30. svibnja do 3. lipnja održava u talijanskom gradu Milanu pod geslom „Obitelj: rad i slavlje“. Na susretu sudjeluje i papa Benedikt XVI., a na koji je kardinal Bozanić otputovao u subotu 2. lipnja iz Frankfurta. „Tim susretom Papa želi istaknuti važnost obitelji u današnjem društvu, koja se danas nalazi pred velikim izazovima. Tamo gdje nema solidnih obitelji, puno se lakše može manipulirati. Potrebno je pomagati našim katoličkim obiteljima da bi mogle sačuvati obiteljsko zajedništvo i razvijati ga.“
Krizmanici su u prikaznim darovima prenijeli svoja pisma u kojima su iznijeli svoje misli i želje, a krizmanicima je za uspomenu darovan i katekizam za mlade „Youcat“.
Krizmanike su za sakrament sv. potvrde pripremali fra Marko Domazet Lošo i s. Damira Gelo. Na kraju je o. Klapež uputio svima zahvalnu riječ. Kardinal Bozanić je uputio čestitku krizmanicima, ali i svima okupljenima istaknuvši kako su mladi nada i tražitelji Boga, a stariji su pozvani pomoći im na tom putu. Priznanje je uputio i svećenicima - franjevcima Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja sa sjedištem u Splitu, kao i školskim sestrama franjevkama Provincije Presvetoga Srca Isusova iz Splita, koji pastoralno djeluju u toj župi.
Misno slavlje uveličao je župni zbor „Mato Lešćan“ pod vodstvom s. Pavlimire Šimunović.

Tekst i slike: dr.Adolf Polegubić

Pretraživanje

Idi na vrh