Facebook

Hodočašće u Marienthal

 
 

Na Duhovski ponedjeljak  je naše tradicionalno hodočašće u Marienthal sa svim vjernicima Hrvatskih katoličkih Župa ove naše regije.
Molimo sve hodočasnike koji bi željeli ići autobusom na ovo hodočašće da se prijave u ured naše župe.

Hodočašće u Lurd

 

 

Polazak je u srijedu prije blagdana Uzašašća navečer u 18.00 sati, a povratak subotu u toku dana.  Molimo sve hodočasnike da se prijave u naš župni ured.

Gospe Lurdska, moli za nas!

Hrvati iz Frankfurta hodočastili u Padovu, Asiz i Rim
Hrvatska katolička župa Frankfurt/M i ove je godine organizirala tradicionalno hodočašće krizmanika i njihovih roditelja u Padovu, Asiz i Rim od 11. do 16. listopada.

 

Hrvatska katolička župa Frankfurt/M i ove je godine organizirala tradicionalno hodočašće krizmanika i njihovih roditelja u Padovu, Asiz i Rim od 11. do 16. listopada. U kasnim poslijepodnevnim satima srijede, 11. listopada oko 18 sati hodočasnici su se smjestili u dva autobusa te se predvođeni fra Kristijanom i s. Filipom, uputili iz Frankfurta prema Italiji. Prvo odredište bila je Padova. Nakon duge noćne vožnje u osvit novog dana zakoračali smo ovim gradom nadaleko poznatom po sv. Anti, ali i po sv. Leopoldu Bogdanu Mandiću. Najprije smo se pomolili na grobu ovog svetog hrvatskog franjevca koji se posvema stavio u službu sakramenta ispovijedi. Njegova skromna sobica i danas upućuje na uzvišenost milosrdne Božje ljubavi koja se, upravo zahvaljujući njemu, na mnogostruke načine očitovala u životima nebrojenih pokornika koji su hrlili k njemu da zadobiju oproštenje svojih grijeha. Blizini Božjoj nastojali smo se i mi otvoriti u slavlju svete mise u ovom svetištu sv. Leopolda. Potom smo se uputili prema bazilici sv. Ante Padovanskog. Zadivili smo se veličanstvenoj arhitekturi koja natkriljuje tjelesne ostatke svetca koji je, zbog svoje popularnosti među pukom, nazvan i svetcem svega svijeta. U molitvi smo pohodili njegov grob i imali trenutke za osobnu molitvu koja je bila protkana raznovrsnim nakanama vezanim kako za naš osobni život, tako i za živote naših obitelji i naših bližnjih. Vjera u zagovor sv. Ante i zadobivanje Božje milosti učinile su da je sv. Ante omiljen svetac među hrvatskim narodom, ali i među mnogim kršćanskim narodima. Nakon kratke okrepe, krenuli smo dalje prema Asizu, rodnom gradu sv. Franje i sv. Klare. Posjet Asizu započeli smo u njegovu podnožju kojim dominira velebna bazilika sv. Marije Anđeoske, koja natkriljuje malu Gospinu crkvicu poznatu kao Porcijunkula, a koja je u Franjinom životu imala posebno značenje. Zatim smo u Asizu obišli bazilike sv. Klare i sv. Franje te okrijepili tijelo za posljednju dionicu puta i konačni dolazak u vječni grad Rim.
U Rim smo stigli navečer, te nakon smještaja i večere u samostanskom hotelu časnih sestara, jedva dočekali konačno potražiti odmor u snu. Početna točka u obilasku Rima bila je bazilika sv. Ivana Lateranskog gdje nas je, pred spomenikom koji prikazuje dolazak sv. Franje i njegove prve braće sv. ocu papi, čekao naš vodič don Ante Vidović, član banjolučke biskupije i student u Rimu. Zatim smo se uputili prema bazilici sv. Ante Padovanskog koja se nalazi u neposrednoj blizini i u njoj smo slavili svetu misu. Ova crkva nalazi se u kompleksu glavnog učilišta franjevačkog reda koji po sv. Anti nosi ime „Antonianum“ i dom je franjevaca koji iz cijeloga svijeta dolaze studirati na rimska sveučilišta. Dalje smo nastavili prema krstionici Lateranske bazilike, koja je, uz svoju umjetničku i povijesnu vrijednost za Hrvate značajna i zbog toga što su u njoj pohranjene kosti solinskih mučenika. Nezaobilazan je potom bio posjeti obližnjem mjestu koje čuva svete stepenice kojima je Isus hodao u Pilatovu dvoru, a koje su donesene u Rim i tu čašćene stoljećima. Slijedio je odmor i onda nastavak obilaska: bazilika sv. Marije Velike na rimskom brežuljku Eskvilinu, crkva sv. Petra u okovima sa Michelangelovim Mojsijem i grobom Julija Klovića, Coloseum, Forum Romanum, Oltar domovine i, naposljetku, crkva Ara ceoli gdje je pokopana posljednja bosanska kraljica Katarina Kotromanić. Na kraju ovog dana slijedio je povratak u hotel, večera i ugodno druženje uz pjesmu.
U subotu nakon doručka krenuli smo posjetiti baziliku sv. Pavla izvan zidina, a zatim pošli prema nadaleko poznatim katakombama sv. Kalista gdje smo se upoznali sa mnogim detaljima vezanim za živote prvih kršćana i ostali ganuti njihovom vjerom i predanošću Bogu. Nakon katakombi, slijedio je obilazak Pantheona, hrama svim bogova i jednog od nezaobilaznih rimskih trgova, Piazze Navona. Slijedio je odmor za ručak pa obilazak crkve sv. Igancija Loyolskog te dvaju preostalih kultnih rimskih mjesta Fontane di Trevi i Piazze di Spagna. Današnji obilazak smo završili svetom misom koju smo slavili u zavodu sv. Jeronima. Misu je predvodio rektor zavoda preč. Bože Radoš.
Nedjelja, završni dan, predstavljala je vrhunac našeg hodočašća jer smo nazočili na svečanoj misi kanonizacije novih svetaca, a potom i na Angelusu koje je predslavio papa Franjo na trgu pred bazilikom sv. Petra u Vatikanu. Unatoč postojećem umoru, u dušama smo se osjećali lijepo jer smo bili dio okupljenog mnoštva vjernika koje je „od sva četiri vjetra“ okupila pripadnost Kristu prisutnom u Petrovu nasljedniku. Vrijeme nakon sv. mise i Angelusa bilo je slobodno i svatko od hočasnika imao je mogućnost iskoristiti ga za sebe: za posjet bazilici, za uspon na kupolu koji omogućuje zadivljujući pogled na Rim, za kupovinu suvenira… U večernjim satima dogovoreno je okupljanje na trgu sv. Petra nakon čega se iz naših hodočasničkih grla spontano prolomila pjesma zahvale Gospodinu za ove dane u kojima smo svi doživjeli zajedništvo i radost. Iako je ovo bio dalek put i obilazak mnogih mjesta tražio mnogo energije, svatko od hodočasnika je osjećao da je od umora ipak jača radost proizišla iz druženja kojim smo se bolje upoznali i iz svijesti da pripadamo Kristu na koga upućuju sve ove neizmjerno vrijedne crkve i spomenici koje smo ovom prilikom posjetili.

Pretraživanje

Idi na vrh