Facebook

Samim svojim izgledom davala je zelenilo i nadu usred zime i snijega, a služila je i kao blagoslov ljetine istodobno ukrašavajući domove. Pšenica bi rasla sve do Božića, kada bi se uredila. Često bi se ukrasila hrvatskim bojama - crveno-bijelo-plavom trobojnicom, a unutar nje se stavljala svijeća.U našim obiteljima, kroz Božićne dane, svijeća u pšenici bi se palila na zajedničkom objedu, zajedno bi se uz nju molilo za različite nakane, a na kraju objeda svijeća bi se gasila koricom kruha zamočenom u crno vino.
Ove godine potaknut tim lijepim hrvatskim običajem, koji, nažalost, pomalo izumire, naš Franjevački svjetovni red odlučio je osvježit sjećanje sijući pšenicu na svetu Lucu, koju će prodavati, prije i poslije misa, 22. i 23. 12. u petak i subotu u crkvi sv. Ante, kako bi je svi koji žele mogli imati i obnoviti lijepi običaj uz molitvu u svojim domovima na Božićnim druženjima. Kao i svaka akcija koju organiziraju je karitativnog karaktera, pa svi koji kupe pšenicu sudjeluju i u jednom dobrom djelu. Na taj način, naši trećoreci žele, ovim divnim običajem, da se bar na Božić sjetimo potrebnih, ali isto tako i potaknuti sve na zajedničku molitvu.
Slavimo Božji rođendan svake godine, ali, nažalost, najčešće bez onoga čiji je rođendan, nazdravljamo i veselimo se zaboravljajući na slavljenika! Ova pšenica, koja simbolizira novi život u ovom zimskom vremenu, neka u zimu i mrtvilo naše duše unese toplinu i novi život po Bogu koji se rađa za svakoga od nas. Da bude, uistinu, Bog s nama!

Pretraživanje

Idi na vrh