Facebook

Istučići kako su mnoge vrijednosti danas izgubile svoj sjaj, fra Blaž je istaknuo: plemenito i uzvišeno značenje vjernosti, te svu muku i trud ustrajnosti. Vjernost obećajemo, a ustrajnost treba izmoliti, mukom zaslužiti te životom ostvariti.
Krist obećanjem vjernosti Ocu, koja se događala kroz njegove tri godine javnog djelovanja, ali ono što je dovelo do otkupljenja svijeta je ustrajnost u toj vrijednosti preko suza, krvavog znoja, poniženosti i konačno smrti na križu. Blaženi Alojzije je obećao vjernost Bogu i katoličkoj Crkvi, što ga je dovelo na put patnje, muke, osude, i konačno smrti. Njegova ustrajnost u vjernosti nije zanemarila brigu za sve ljude, bez obzira na različite pripadnosti bilo kulturne bilo vjerske.
Fra Blaž je naglasio kako Otkupljenje dolazi po ustrajnosti uz spoznatu istinu te prihvaćanje posljedica vlastitih životnih odluka. I mi smo obećali vjernost Bogu, a iza nas je i dugi niz godina, stoljeća ustrajnosti u toj vjeri. Danas više nego ikad potrebna nam je upravo ta ustrajnost, uz sav trud muku i napor što donosi, no imamo moćnog zagovornika na nebu, blaženog Alojzija Stepinca.
Na kraju svoje propovijedi fra Blaž je zaželio svima da Bog, koji nas je do sada pratio svojom vjernošću i u budućnosti bude naša jakost i naša ustrajnost kao što je bio i Alojziju Stepincu.

Poslije svete mise održano je i prigodno predavanje o vjernosti i ustrajnosti Hrvatskog naroda kroz 20 stoljeće preko svih križnih putova koji su ga pratili.
Predavanje je započelo pregledom stradanja kod Odese, u listopadu 1916, preko žrtava 5. prosinca 1918. godine.
Glavni naglasak predavanja stavljen je na najveće stradanje Hrvata u drugom svjetskom ratu na Bleiburgu., gdje je ubijeno više 200 000 Hrvata. Potom nastavilo se preko raznih ubijanja poslije drugog svijestkog rata po raznim djelovima hrvatske. U najnovijoj povijesti Hrvatsko stradanje povezano je s pokoljima u Škabrinji Vukovaru, ali i tokom cijelog Domovinskog rata. Usprskos svim žrtvama Hrvati su ostali vjerni i ustrajni u vjernosti.
I sad stojimo opet pred izazovom vjernosti i ustrajnosti- opet nam se nudi neka nova Unija. Ne smijemo zaboraviti tko smo, ne smijemo zaboraviti svoju vjeru.  Dokazali smo kako se možemo boriti za svoje, kako se možemo razvijati u skladu s modernim standardima, ali ne smijemo zaboraviti na svoju stoljetnu vjernost Bogu, ustrajnost u vjernosti i odanosti svojoj povijesti ali uvijek okrenuti prema budućnosti.

Pretraživanje

Idi na vrh