Facebook

RODITELJSKI SASTANAK ZA PRVOPRIČESNIKE I KRIZMANIKE, 19.11.2017.
Prvi roditeljski sastanak za ovogodišnje prvopričesnike i krizmanike je održao župnik fra Željko Ćurković, na temu Luther i reformacija, čija se 500-ta obljetnica obilježava u Njemačkoj. 500-ta je obljetnica otkako je Luther iznio svoje teze .


Fra Željko nakon kratkog uvoda ustvrđuje kako Luther nije želio crkvu odvojiti, nego obnoviti, započinjući sa temom o Lutherovu tumačenju sakramenta krštenja. Naime, Luther je uvjeren kako djecu treba krstiti, jer su čisti, bez pohlepe. A pohlepa stoji na putu prema Bogu. Bez vjere krštenje ne koristi ništa. Luther ide toliko daleko i kaže, da tako krštenje čak i škodi. Stoga je nevjera za Luthera najteži grijeh. Ispovijed je također po njemu važna i veže se uz krštenje, jer sa ispovijedi se opet zadobije stanje krštenja, zato krštenje po njemu i jest najvažniji sakrament. Krštenje je po njemu sakrament, a Ispovijed i Pričest su znakovi. Čovjek obnavljanjem svoje vjere vraća se u stanje krštenja. Po Lutherovu naučavanju vjeru slijede dobra djela, sve ostalo čini Bog. Djelovanje samog sakramenta krštenja ovisi o onome koji ga prima, a daje ga sami Bog. Snaga sakramenta ostvaruje se po vjeri, a vjera vodi do spasenja (ispunjenja). Sakrament bez vjere u sebi nema opravdanja. Sakrament djeluje po vjeri na obećanje. Krštenje je smrt i uskrsnuće. Grešnik ne može biti tako čist, mora umrijeti i uskrsnuti sa Kristom na vječni život opran od grijeha. Za krštenje treba imati osobnu vjeru, inače nije krštenje. Na kraju su se iznijele i neke razlike naše vjere i vjere Lutherovih nasljednika.
Poslije kratke rasprave vjeroučitelji su roditeljima dali kratke informacije o sakramentu pričesti i krizme i tijeku priprave, tj. odvijanju vjeronauka i pohađanju svetih misa.

Pretraživanje

Idi na vrh